Skip to main content

Nowe funkcje Hyper-V w Windows Server 2012 R2

· 3 min read
Piotr Rogala

W nowych systemach Windows Server 2012 zauważyliśmy dużo zmian dotyczących Hyper-V oraz nowością jest dodany do Windows 8 jako klient dla tworzenia VM. Jest to duży krok w przód, jeśli chodzi podejście Microsoft-u do wirtualizacji. Jak widać nie jest to koniec wprowadzania zmian dla Hyper-V. W nowym wydaniu Server 2012 R2 dostaniemy kolejne nowe funkcje.

1. Wirtualne maszyny drugiej generacji — jest to funkcja, która dotyczy wyłącznie systemów Windows 8 i Windows Server 2012 x64(jak i nadchodzących wersji). Zamiana dotyczy boot-owania systemów, który może zostać skonfigurowany z wirtualnego dyski SCSI i kart sieciowych. Dodatkowo maszyny tworzone w nowym rozwiązaniu pozbawione będą dotychczasowego „klasycznego” BIOS-u, a zastąpiony zostanie UEFI.

2. Pełny support dla zdalnego połączenia — nowa wersja Hyper-V będzie mieć pełne wsparcie dla zdalnego pulpit maszyn wirtualnych. Do tej pory, gdy pojawiał się problem z siecią została tracona komunikacja z VM. Obecne rozwiązanie będzie oparte o moduł, który będzie umożliwiał połączenie bezpośrednio do maszyny.

3. Automatyczna aktywacja dla VM – ciekawe rozwiązanie, a zarazem bardzo przydatne do aktywacji systemów na maszynach wirtualnych. Jest to funkcja, która pozwala na automatyczną aktywację systemów na VM. Zapewne ułatwi to pracę, gdy mamy większe środowiska.

4. Przyśpieszona funkcja „Live Migration”— szybsza migracja zostanie osiągnięta poprzez kompresję w locie pamięci i danych VM. Dodatkowo Live Migration korzystać będzie z SMB Direct dla sieci o wysokiej wydajności, co podniesie szybkość transferu.

5. Online VHDX resize — nie będę tego punktu tłumaczył, bo sam w sobie dużo wyjaśnia. Głównie chodzi o możliwość zmiany rozmiaru dysków, gdy maszyna jest używana – ta zmiana dotyczy wyłącznie dysków utworzonych w VHDX.

6. Storage Quality of Service (QoS) — ciekawa funkcja, która zapewne zmniejszy uszkodzenia dysków talerzowych, które szaleją a następnie padają od dużego ruchu danych na VM. Funkcja będzie miała na celu organizacji zapisu i odczytu danych na VM.

7. Eksport VM na żywo — funkcja, która przyda się przy tworzeniu kopi zapasowej maszyny z danej chwili. Obecnie, aby utworzyć eksport należało zgasić VM. Udoskonalenie będzie tworzyć w danym momencie snapshot względem, którego będzie tworzyć eksport w czasie rzeczywistym bez konieczności Shutdown-u.

8. Extended Replica for DR —ponoć jest bardzo popularna funkcja, której nie miałem możliwości jeszcze używać aczkolwiek polega na replikowaniu VM na inną maszynę z Hyper-V w celu zwiększenia jej redundantności – w czasie krytycznego punktu. Rozszerzenie replikacji daje możliwość tworzenie logów, które są wysyłane ze źródłowego target-u.

9. Wsparcie dla USB pass-through — wsparcie dla urządzeń USB pozwala na szybką komunikację przez USB z VM. Jest to funkcja wbudowana w system, która pozwoli na szybki dostęp do USB, bardzo przydatne do szybkiego wgrywania danych z zewnątrz do VM.

10. Windows Azure IaaS compatibility — i na koniec mamy informację dotyczącą 100% kompatybilności naszego Hyper-V w Windows Server 2012 z chmurą Azure. Możemy bez problemów migrować VM między środowiskiem fizycznym(prywatnym) a zewnętrznym chmurowym(Azure).